sobota, 11 czerwca 2011

Pętla Żuławska: Rozpoczęto modernizację portu w Krynicy Morskiej

W Krynicy Morskiej rozpoczęła się modernizacja portu. Do maja 2012 roku wykonane mają być: pogłębienie podejścia i samego portu, modernizacja trzech nabrzeży, pirsów cumowniczych dla jachtów oraz przebudowany slip. Przedsięwzięcie, którego koszt wyniesie 12 mln zł jest jednym z etapów projektu Pętli Żuławskiej, która w swoim założeniu ma zaktywizować turystykę wodną na obszarze Żuław oraz Zalewu Wiślanego.

W ramach Pętli zmodernizowane zostaną porty i mariny w wielu miejscowościach. Obecnie kończą się prace w Drewnicy, a wciąż trwają m.in. w Błotnicy, Braniewie i Malborku.

Artykuł Dziennika Bałtyckiego: kliknij tutaj

czwartek, 9 czerwca 2011

Historia pewnej cieśniny...

Na portalu europamaxima.eu opublikowany został tekst Krzysztofa Szczepanika, byłego dziennikarza m.in. Wiadomości Elbląskich oraz Wieczoru Wybrzeża. Autor tłumaczy w nim wszelkie zawiłości związane ze swobodną żeglugą przez Cieśninę Pilawską od 1989 roku po dzień dzisiejszy.

Artykuł: kliknij tutaj

wtorek, 7 czerwca 2011

Putin nie będzie się ubiegał o zniesienie wiz

Jak poinformował dziś Dziennik Elbląski, premier Federacji Rosyjskiej Władimir Putin nie zamierza ubiegać się o zniesienie wiz. Tym samym objęcie Obwodu Kaliningradzkiego ruchem bezwizowym, który z pewnością ułatwiłby m.in. rozwój żeglugi pasażerskiej na akwenie Zalewu Wiślanego, jest raczej mało prawdopodobne.
Źródło: http://commons.wikimedia.org/
Ustanowienie przygranicznego ruchu bezwizowego z Obwodem jest jednym z celów polskiej polityki zagranicznej. Rosjanie, podczas majowego spotkania szefów MSZ Polski, Rosji i Niemiec, które odbyło się w Kaliningradzie przyznali, że to Polska najbardziej zabiega o zniesienie wiz. Putin nie chce jednak faworyzować poszczególnych regionów twierdząc, że wszyscy obywatele rosyjscy powinni mieć takie same możliwości.

Artykuł Dziennika Elbląskiego: kliknij tutaj

poniedziałek, 6 czerwca 2011

Wojewoda przeciwny odprawom fitosanitarnym w Elblągu

O tym, że placówka odpraw fitosanitarnych jest niezbędna do dalszego rozwoju elbląskiego portu, nie trzeba przekonywać nikogo, kto tym zagadnieniem się interesuje. Niestety, całkiem inne zdanie nt. temat ma wojewoda Marian Podziewski, który w trakcie rozmów z prezydentem Grzegorzem Nowaczykiem i marszałkiem Jackiem Protasem zakomunikował, że nie widzi potrzeby utworzenia tych placówek.
Źródło: http://www.uw.olsztyn.pl/

Punkty odpraw sanitarnych, fitosanitarnych i weterynaryjnych są potrzebne na nowym przejściu granicznym w Grzechotkach oraz w elbląskim porcie. Marian Podziewski uważa jednak, że placówki istniejące obecnie, w pełni zaspokajają potrzeby województwa. Wojewoda próbuje tłumaczyć swoją decyzję rachunkiem ekonomicznym wyliczając, że koszty utrzymania odpraw wyniosą 2 mln zł rocznie, podczas gdy przychody do budżetu państwa tylko kilka tysięcy złotych. Niestety, Podziewski nie zauważa, że pośredni przychód może być znacznie wyższy - w przypadku otwarcia placówki w porcie, Elbląg zyska możliwość importu nowych towarów, które dziś nie mogą być u nas odprawiane. Nowe przeładunki przyniosłyby dodatkowy zysk portowi oraz zapewniły nowe miejsca pracy w mieście.

Artykuł info.elblag.pl: kliknij tutaj

Port Elbląg w Informacjach TVP Olsztyn

W dzisiejszym wydaniu Informacji TVP Olsztyn pojawił się materiał o elbląskim porcie. Dziennikarze regionalnej TVP są kolejnymi, którzy dostrzegli zwiększające się w ostatnim czasie obroty na terminalu towarowym.

Materiał TVP Olsztyn: kliknij tutaj (od 09:23 minuty)

piątek, 3 czerwca 2011

Wzrasta liczba przeładunków w porcie

Od początku czerwca na teren terminalu towarowego w porcie przyjeżdża coraz więcej samochodów ciężarowych z ładunkami drobnicowymi. Zwiększony ruch nie umknął uwadze elbląskich mediów, których przedstawiciele odwiedzili terminal.

Artykuł info.elblag.pl: kliknij tutaj

czwartek, 26 maja 2011

O porcie podczas obrad Rady Miasta

Podczas dzisiejszej sesji Rady Miasta poruszono temat elbląskiego portu. Radny Henryk Horbaczewski (SLD) zauważył, że port może być kołem zamachowym elbląskiej gospodarki. Podczas swojego wystąpienia zaapelował do prezydenta o nagłośnienie sprawy przekopu Mierzei Wiślanej, przed zbliżającymi się wyborami parlamentarnymi.

Radny dopytywał się też co władze miasta robią, aby wykorzystać szansę rozwoju, jaką daje miastu elbląski port oraz czy zabezpieczone zostały interesy miasta, jeśli chodzi o tereny nadbrzeżne.

Miejmy nadzieję, że władze Elbląga rozważą pomysł nagłośnienia sprawy przekopu przed jesiennymi wyborami. Być może w toku kampanii o głosy elblążan, politycy zdecydują się lobbować w sprawie inwestycji, która zabezpieczy interesy naszego portu i uniezależni jego funkcjonowaniu od polityki rządu Federacji Rosyjskiej.

Źródło: Telewizja Elbląska

środa, 25 maja 2011

Władze Elbląga z misją gospodarczą w Kaliningradzie

Podczas dwudniowej misji gospodarczej, z jaką władze Elbląga wybrały się do Kaliningradu, nie zabrakło rozmów dotyczących rozwoju elbląskiego portu. Reprezentująca nasze miasto delegacja rozmawiała z Rosjanami m.in. nt. ożywienia żeglugi na Zalewie Wiślanym. Przedsiębiorcy rosyjscy byli z kolei zachęcani przez wiceprezydenta Tomasza Lewandowskiego do nawiązania współpracy z elbląskim portem.
Źródło: http://www.82-300.pl/

Spotkanie w Kaliningradzie odbyło się z inicjatywy władz Elbląga. Prezydent Grzegorz Nowaczyk zapewnia, że najbardziej zależy mu na przyciągnięciu do naszego miasta inwestorów - tak z kraju, jak i zagranicy. M.in. nawiązaniu stosunków gospodarczych z rosyjskimi przedsiębiorcami służyć miało pierwsze tego typu spotkanie.

Podczas rozmów z władzami Kaliningradu oraz rosyjskimi biznesmenami elbląski port był wskazywany jako jeden z głównych atutów gospodarczych miasta, obok np. Elbląskiego Parku Technologicznego. Andriej Szulin, zastępca przewodniczącego Okręgowej Rady Deputowanych Kaliningradu, przyznał z kolei, że od dwóch miesięcy omawia ze stroną polską problemy Zalewu Wiślanego. Podkreślił też, że zwrócili się do niego rosyjscy biznesmeni, zainteresowani jachtingiem, w związku z czym zorganizowano dla nich wizytę w elbląskim porcie.

Na czele elbląskiej delegacji stanął wiceprezydent Tomasz Lewandowski, a towarzyszyli mu: doradca prezydenta Witold Strzelec, p.o. Naczelnik Wydziału Komunikacji Społecznej Monika Betcher-Jankowska, dyrektor Zarządu Portu Arkadiusz Zgliński, dyrektor EPT Paweł Lulewicz oraz elbląscy przedsiębiorcy.

Galeria zdjęć z wizyty: kliknij tutaj

Artykuł 82-300.pl: kliknij tutaj
Artykuł kaliningradfirst.ru: kliknij tutaj

M/S Johannes Brahms w Elblągu

Dokładnie o 14:30 przycumował dziś do nabrzeża przy terminalu pasażerskim M/S Johannes Brahms. Luksusowy wycieczkowiec szwajcarskiego armatora do końca sierpnia kilkunastokrotnie odwiedzi Elbląg. Władze elbląskiego portu liczą, że jest to pierwszy krok do zwiększenia międzynarodowego ruchu turystycznego w mieście.

M/S Johannes Brahms to statek pasażerski o długości 80 metrów i 11 metrach szerokości. Kajuty mieszczą 80 pasażerów, w komfortowych warunkach o standardzie czterogwiazdkowego hotelu. Bilety na tygodniowy rejs na trasie Gdańsk - Kaliningrad - Elbląg - Gdańsk kosztują przynajmniej 1000 euro od osoby. Wysoka cena nie przeszkadza jednak turystom, którzy wykupili wszystkie miejsca kilka miesięcy wcześniej.

Jednostka będzie zawijać do elbląskiego portu raz w tygodniu, w każdą środę. W czwartek, po zakończeniu zwiedzania naszego miasta, turyści ruszą w dalszy rejs. M/S Johannes Brahms cumować będzie przy nabrzeżu Żeglugi Gdańskiej na Bulwarze Zygmunta Augusta. Jedynie odprawa celno-paszportowa odbywać się będzie na terminalu pasażerskim.
Profil jednostki (źródło: http://www.noble-caledonia.co.uk/)

Górny pokład (źródło: http://www.noble-caledonia.co.uk/)
Główny pokład (źródło: http://www.noble-caledonia.co.uk/)
Plan kajuty (źródło: http://www.noble-caledonia.co.uk/)
Galeria zdjęć wnętrza jednostki: kliknij tutaj

Artykuł Dziennika Elbląskiego: kliknij tutaj
Artykuł Radia Olsztyn: kliknij tutaj
Materiał TV Elbląskiej: kliknij tutaj

poniedziałek, 23 maja 2011

Grzegorz Nowaczyk na Europejskim Dniu Morza w Gdańsku

Obchody Europejskiego Dnia Morza w Gdańsku odwiedzili przedstawiciele Unii Europejskiej, rządów Polski, Rosji, Szwecji, Węgier, Włoch oraz dyrektorzy wielu portów. Jak przyznał prezydent Grzegorz Nowaczyk, w Gdańsku nie mogło zabraknąć przedstawicieli Elbląga, gdyż do Trójmiasta dotarły najważniejsze osoby decydujące o europejskiej polityce morskiej.

W ostatnim czasie nasilają się działania elbląskiego ratusza pod kątem promocji i rozwoju naszego portu. Władze miasta nie stronią od spotkań, na których można nawiązać kontakty z ludźmi z branży morskiej, a i sam port jest intensywnie promowany podczas spotkań z potencjalnymi inwestorami. Grzegorz Nowaczyk relacjonując obchody przyznał, że zależy mu na rozwoju portu, mimo iż nie będzie on nigdy w stanie konkurować z największymi portami w kraju. Prezydent dostrzega jednak szansę na rozwój tej branży elbląskiej gospodarki i chce wykorzystać możliwości, jakie daje miastu położenie na szlakach wodnych.

W Gdańsku Nowaczyk spotkał się m.in. z Bogdanem Ołdakowskim, sekretarzem generalnym Organizacji Portów Bałtyckich. Tematem rozmowy było wstąpienie elbląskiego portu do organizacji. W najbliższym czasie ma dojść do spotkania prezydenta z Ołdakowskim w Elblągu, podczas którego nasz port otrzyma zaproszenie do wstąpienia w szeregi organizacji.

Artykuł info.elblag.pl: kliknij tutaj

czwartek, 19 maja 2011

Elbląg, strefa dobrych inwestycji

Na zlecenie Urzędu Miasta w Elblągu powstał film, który ma pomóc w promocji miasta wśród inwestorów. W trakcie prawie czterominutowej prezentacji miasta nie zabrakło również krótkiej wzmianki o Porcie Morskim. Być może z czasem doczekamy się filmu, który będzie traktował tylko o elbląskim porcie.

Elbląg, strefa dobrych inwestycji: link do filmu

Źródło: własne

środa, 18 maja 2011

K. Luks: Przekop Mierzei będzie zrealizowany, ale nie wiem kiedy

Około 20 osób zgromadziło się dziś w sali audiowizualnej Biblioteki Elbląskiej, aby wysłuchać wykładu prof. dr hab. Krzysztofa Luksa pt. "Port Elbląg w polityce państwa 1945-2011". Po prelekcji profesora, publiczność miała możliwość zadać szereg pytań, wśród których dominowały te związane z planowanym przekopem Mierzei Wiślanej.

Na wstępie zgromadzonych przywitała przedstawicielka "Societas Scientarium Elbingensis", towarzystwa naukowego, które wykład zorganizowało.

Profesor swój wykład rozpoczął od wyjaśnienia zgromadzonym czym jest port i jego infrastruktura. Jak zaznaczył, często spotyka się ze stwierdzeniem sugerującym w Elblągu istnienie "najdroższego parkingu w mieście, a nie portu". Przyznał, że obecnie wielu mieszkańców miasta ma szczątkową wiedzę nt. działalności portu, na co wpływ miał kilkuletni zastój w przeładunkach, ale też brak odpowiedniej informacji w lokalnych mediach. Jednocześnie zapewnił zgromadzonych, że nie ma wątpliwości iż wraz ze wzrostem przeładunków i rozwojem, nasz port będzie rozpoznawalny nie tylko dla elblążan.

Po krótkim wprowadzeniu, w dalszej części wykładu profesor zaprezentował zgromadzonym historię portu od momentu zakończenia II wojny światowej, po dzień dzisiejszy. W trakcie prelekcji opowiedział również o wydarzeniach, które miały wpływ na stopniowy spadek jego znaczenia, aż do prawie całkowitego zaniku ruch w porcie. Po drodze omówił też próby reaktywacji tak w czasach PRL, jak i po 1989 roku. Bardzo ciekawie opowiedział również o łamaniu barier administracyjnych, które przyczyniły się do ponownego ustanowienia w Elblągu Portu Morskiego. Wspominał, że duża determinacja ówczesnego prezydenta miasta Józefa Gburzyńskiego, w głównej mierze przyczyniła się do powstania instytucji i urzędów, które są dziś niezbędne do obsługi ruchu w porcie.

Prelekcję zakończył krótki wykład, który wskazał możliwe kierunki rozwoju elbląskiego portu oraz ograniczenia, na które jest skazany z racji położenia i sytuacji politycznej. W opinii profesora port powinien pełnić dwie role: satelickiego portu dla Gdyni oraz obsługi żeglugi do Bałtijska i Kaliningradu.

W dalszej części swoje pytania zadawała zgromadzona publiczność. Zdecydowanie dominowały te o przekop Mierzei Wiślanej. Po krótkim omówieniu zasadności budowy kanału oraz ewentualnych przeszkód politycznych, profesor podsumował całość krótkim zdaniem: - Jestem przekonany, że przekop zostanie zrealizowany, ale nie jestem w stanie powiedzieć kiedy.

Źródło: własne

Relacja Dziennika Elbląskiego: tutaj

Nabrzeża i zasobnie w Porcie oznakowane

Na zlecenie Zarządu Portu, na terminalu towarowym pojawiło się dziś oznakowanie nabrzeży oraz zasobni. Nabrzeża są oznakowane po polsku, angielsku i rosyjsku.


Zlecenie zrealizowała firma Serwis GM.

Nowa firma w Porcie

Na terminalu towarowym pojawiły się dziś pierwsze auta ze styropianem, którego eksport do Rosji organizuje firma LEW-POL. Przedsiębiorstwo z Białej Podlaski zleciło pierwszy załadunek towaru na barkę, która popłynie do Kaliningradu.

Przewozem towaru zajmie się firma Sol Service Shipping, a fracht obsłuży pchacz "MV Neptun" z barką.

Źródło: własne

wtorek, 17 maja 2011

"MV Tanais" zakończył remont w stoczni

"MV Tanais" po kilku tygodniach prac w Stoczni Elbląskiej, zakończył dziś remont i wyszedł z portu w kolejny rejs. Po krótkim postoju technicznym przy terminalu kontenerowym, jednostka wyruszyła do portu w Gdańsku.

W stoczni "EMO Baczewscy", dokonano drobnych napraw konserwacyjnych oraz pomalowano kadłub.
Po uzupełnieniu zapasów paliwa, wody pitnej i żywności, "MV Tanais" wyruszył do Gdańska. Po dokonaniu załadunku blachy statek wyruszy w rejs w okolice niemieckiego Rostocku.

Pod koniec maja jednostka ponownie powinna pojawić się w Elblągu, tym razem z ładunkiem śruty sojowej z Rygi (Łotwa).

Źródło: własne

poniedziałek, 16 maja 2011

Konferencja: „Port Elbląg w polityce państwa 1945-2011”

W dniu 18 maja 2011 Elbląskie Towarzystwo Naukowe im. Jana Myliusa „Societas Scientiarum Elbingensis” zaprasza do udziału w otwartym wykładzie pt. „Port Elbląg w polityce państwa 1945-2011”.

Wykład poprowadzi prof. dr hab. Krzysztof Luks, profesor Wydziału Administracji i Ekonomii EUH-E, Instytutu Morskiego w Gdańsku. Spotkanie rozpocznie się o godzinie 17:00, w sali audiowizualnej Biblioteki Elbląskiej (ul. Świętego Ducha 3-7).

Źródło: portEl.pl

piątek, 29 kwietnia 2011

Raport GUS: Gospodarka morska w Polsce w 2010 r.

Dziś ukazał się raport GUS, w którym znalazły się najważniejsze informacje, związane z polską gospodarką morską w 2010 roku. Wszystkie porty morskie w kraju zanotowały w ubiegłym roku wzrost przeładunków, jednak statystycznie to elbląski port był najlepszy z 25-krotnym wzrostem.

Wzrost, jaki zanotował elbląski port, wynika oczywiście z odblokowania granicy na Zalewie Wiślanym. Ogółem przeładunki w porcie wyniosły 52,5 tys. ton. Ten wynik dał Elblągowi 7. miejsce wśród polskich portów morskich, na 10 sklasyfikowanych w zestawieniu.

Według podziału na rodzaje ładunków 33 tys. ton stanowiły w Elblągu towary masowe suche, natomiast 19,5 tys. ton pozostałe ładunki drobnicowe.

Link do raportu GUS: GUS - Gospodarka morska w Polsce w 2010 r.

Źródło: GUS

sobota, 16 kwietnia 2011

S. Kluza: Elbląg zyskałby ekonomicznie na przekopie Mierzei

Przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego, były minister finansów Stanisław Kluza, podczas wizyty w Elblągu, udzielił wywiadu redakcji portalu info.elblag.pl. W trakcie rozmowy nie zabrakło pytania o szanse na przekop Mierzei Wiślanej.

Były minister stwierdził: - Osobiście nigdy się tym nie zajmowałem, natomiast z punktu widzenia szans rozwojowych Elbląga, abstrahując od wszystkich innych okoliczności, na pewno miasto bardzo dużo by na tym zyskało ekonomicznie.

Pomimo zrozumienia polityków dla idei przekopu Mierzei, wydaje się, że w Warszawie wciąż brakuje woli politycznej do rozpoczęcia tej istotnej dla rozwoju elbląskiego portu inwestycji.

Źródło: info.elblag.pl

Wywiad info.elblag.pl: kliknij tutaj

piątek, 8 kwietnia 2011

J. Wcisła członkiem Związku Miast i Gmin Morskich

Przewodniczący Rady Miejskiej Elbląga Jerzy Wcisła został członkiem Związku Miast i Gmin Morskich. Obecność przedstawiciela Elbląga w tej organizacji ma pomóc w rozwoju Portu. W maju mają się rozpocząć rozmowy przedstawicieli miasta Gdańska i Związku nt. funkcjonowania Portu w naszym mieście.

Jerzy Wcisła Nadzwyczajnego Walnego Zebrania Delegatów Związku zaproponował m.in. realizację Festiwalu Zalewu Wiślanego, o którego powstaniu mówi się od dłuższego czasu. Jednocześnie Wcisła został również członkiem Stowarzyszenia Żuławy, które lobbuje na rzecz renowacji Pętli Żuławskiej.

Źródło: info.elblag.pl

piątek, 25 marca 2011

Inwestycja w elektrociepłowni szansą dla Portu?

Elbląska elektrociepłownia, należąca do spółki ENERGA Kogeneracja, rozpoczęła budowę bloku energetycznego opalanego biomasą. Prezes zarządu spółki w Elblągu Jacek Garbol sugeruje, że część dostaw do elektrociepłowni mogłaby być realizowana drogą wodną.

- Zasilające blok pelety ze słomy, transportowane będą do nas drogą kolejową i kołową, choć nie wykluczamy transportu także drogą wodną. - powiedział w rozmowie z portalem info.elblag.pl.

Termin realizacji inwestycji zaplanowano na grudzień 2012 roku. Być może po jej ukończeniu pojawi się kolejna szansa dla elbląskiego Portu na zwiększenie przeładunków.

Źródło: info.elblag.pl

czwartek, 24 marca 2011

Rosja chce unormować sprawy żeglugi na Zalewie Wiślanym

Od 17 do 20 marca w województwie warmińsko-mazurskim trwały obchody Dni Obwodu Kaliningradzkiego. Wspólna inicjatywa Samorządu Województwa i Rządu Obwodu Kaliningradzkiego Federacji Rosyjskiej ma na celu zacieśnić kontakty między regionami w zakresie współpracy gospodarczej i turystycznej. Podczas spotkań, które odbywały się w Elblągu i Olsztynie, nie zabrakło deklaracji, które mogą mieć pozytywny wpływ na rozwój elbląskiego portu.

Gubernator Obwodu Nikołaj Cukanow poinformował władze województwa, że Federacja Rosyjska przygotowuje dokument, który unormowałby sprawy żeglugi po Zalewie Wiślanym. Jednocześnie prosił stronę polską o wsparcie w staraniach o stworzenie możliwości posiadania wiz wielokrotnych lub długookresowych (nawet na 3 do 5 lat).Według Cukanowa miałoby to pomóc m.in. w zwiększenie ruchu turystycznego, który Rosjanie traktują jako ważną część gospodarki Obwodu.

Podczas Forum Współpracy Biznesowej nad współpracą gospodarczą dyskutowały władze województwa oraz Obwodu, zachęcając przedsiębiorców z obu stron granicy do zacieśniania kontaktów. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele około 150 firm.

Źródło: info.elblag.pl

Artykuł info.elblag.pl: kliknij tutaj

niedziela, 2 stycznia 2011

Nowy rok, nowe nadzieje w porcie

Dyrektor elbląskiego portu Arkadiusz Zgliński zapowiedział, że w 2011 roku, przeładunki w elbląskim porcie wyniosą 200-250 tys. ton. Według Zglińskiego realizację tych zamierzeń wspomóc ma umowa z Urzędem Morskim Obwodu Kaliningradzkiego ROSMOPORT, jaka została podpisana pod koniec ubiegłego roku.
Pięcioletnia umowa przewiduje współpracuję w zakresie pozyskiwania ładunków dla obu portów oraz rozwój żeglugi pasażerskiej. Razem z Rosjanami polska strona ma się zastanowić nad udrożnieniem zamarzającej zimą drogi wodnej na Zalewie Wiślanym, aby współpraca między portami mogła trwać cały rok.

Artykuł Dziennika Elbląskiego: kliknij tutaj